Białe logo Akademii
Akademia KIDS

Struktura szkoleniowa

Co to jest Akademia Kids?

W związku z realizacją projektu oraz prowadzonego planu szkolenia dzieci i młodzieży w mieście Tychy, nasza Akademia zdecydowała się na dokonanie znaczących zmian zarówno w strukturze organizacyjnej jak i szkoleniowej. W myśl przyświecającej nam zasady stałego rozwoju klubu i wymagania od siebie coraz to więcej, nastąpił podział pionu szkoleniowego klubu na ten ze ścieżką profesjonalną nazwaną Akademia PROdrogą amatorską noszącą nazwę Akademia GRASSROOTS oraz piłkę dziecięcą nazywaną Akademia KIDS.

Pion szkoleniowy Kids jest fundamentem całego procesu szkolenia dzieci i młodzieży w Akademii. To właśnie na tym etapie dzieci stawiają swoje pierwsze kroki związane z treningami piłkarskimi i oswajają się z funkcjonowaniem w grupie. Jest to etap szkolenia, w którym dzieci w wieku przedszkolnym (3-7 lat) poznają główne zasady zachowania w grupie, gdzie “zaszczepiana” jest w nich pasja do sportu, prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz nawadniania organizmu, a także podstawowe elementy piłkarskie, które dzieci przyswajają najszybciej w tym okresie kształcenia. Nadrzędnym celem podczas prowadzonych zajęć jest jak najlepsze rozwijanie koordynacyjnych zdolności motorycznych. Zajęcia prowadzone są przez wyjątkową grupę trenerów, którzy specjalizują się w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. To bardzo wymagająca grupa zawodników, których interesuje przede wszystkim dobra zabawa i strzelanie jak najwięcej goli, dlatego też zajęcia mają charakter stricte zabawowy, a przy okazji edukacyjny. Treningi są tematyczne, budowane w oparciu o pewne historie, zarówno te ze świata życia codziennego jak i tego wyimaginowanego. Dzięki temu dzieci zdecydowanie chętniej biorą udział w zajęciach, w końcu to tutaj mogą puścić swoje wodze fantazji i bez żadnych przeszkód zamienić się w ulubionego bajkowego lub piłkarskiego bohatera.

Nabór do Akademii KIDS

Do Akademii Kids stale są prowadzone nabory dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym 3-7 lat, które pragną rozpocząć swoją przygodę z piłką lub zwyczajnie zażyć większej dawki ruchu wśród swoich rówieśników do tego świetnie się bawiąc. Dzieciom z Akademii Kids towarzyszy również wiele imprez pobocznych organizowanych przez klub np.: Festyn Mistrzów, Olimpiada Przedszkolaka, Festiwal Piłkarski Akademii i wiele innych. Wszystkie treningi prowadzone są w zorganizowanych grupach rocznikowych. Dzieci przedszkolne trenują dwa razy w tygodniu około 45-60 minut na najnowocześniejszym, zadaszonym i całorocznym obiekcie piłkarskim ze sztuczną nawierzchnią w Tychach – SMS Arena TychyDzięki temu deszczowa aura nie przeszkodzi w przeprowadzeniu zajęć tak bardzo upragnionych przez dzieci. Aby wziąć udział w zajęciach, należy wypełnić Formularz Zgłoszeniowy na stronie internetowej klubu i czekać na odpowiedź ze strony Akademii o konkretnym przydziale do grupy treningowej.

Co po zakończeniu Akademii KIDS?

Dzieci w wieku 7 lat kończące edukację sportową w naszym klubie na poziomie Akademii Kids, od następnego sezonu automatycznie przechodzą do kolejnego pionu szkoleniowego – Akademii Grassroots (więcej o Akademii Grassroots znajdziesz TUTAJ). Część wyselekcjonowanych siedmiolatków zasili natomiast grupy wiodące w swoim roczniku w pionie szkoleniowym Akademii PRO (więcej o Akademii PRO znajdziesz TUTAJ)Przydział do konkretnych grup treningowych następuje w oparciu o dotychczasowe postępy dzieci, posiadane umiejętności i zaangażowanie na treningach.

W swoim ostatnim sezonie treningowym (w ramach Akademii Kids) spośród grup 7-latków wyłanianych jest kilkunastu najbardziej wyróżniających się zawodników, którzy przejawiają aktualnie najlepsze predyspozycje fizyczne i mentalne do wyczynowego uprawiania dyscypliny, tworząc wiodącą grupę treningową w swoim roczniku w ramach pionu szkoleniowego PRO. Nie oznacza to, że inne dzieci nie będą miały możliwości trenowania w grupach wiodących w przyszłości. Wszystko zależy od ich predyspozycji sportowych, koordynacyjnych zdolności motorycznych oraz zaangażowania i zainteresowania dyscypliną sportową.

Akademia KIDS, a Akademia Grassroots

Lecz Akademia Kids to nie tylko treningi w bajkowym klimacie, to również codzienna praca nad podstawowymi wartościami i normami etycznymi oraz społecznymi. To tutaj rodzą się także przyszłe gwiazdy sportu, nauki, dziennikarstwa i wielu innych dziedzin życia. Dlatego Akademia Kids ściśle wplata się w wizję Grassroots (piłkę amatorską), której wyjaśnienie przedstawiamy poniżej:

“Aby zdefiniować piłkę grassroots musimy zacząć od określenia jej zasadności, a także rozpoznać wartości oraz związek z piłką zawodową. Najprościej rzecz ujmując piłkę możemy podzielić na:

  • piłkę zawodowa ze wszystkimi jej gwiazdami
  • elitarną piłkę młodzieżową (rozgrywki reprezentacyjne, akademie piłkarskie)
  • rozgrywki amatorskie oraz wszelkiego rodzaju aktywności związane z piłką nożną

Ostatni punkt, to piłka, której celem nie są korzyści materialne, a czysta zabawa. Dla niektórych jest ona formą rekreacji, rozrywki, zabawy, dla innych jest to piłka związana z rozgrywkami szkolnymi, czy też klubowymi, a co za tym idzie pociąga za sobą jakąś formę treningu. Dla jeszcze innych jest to początek drogi do stania się zawodowym graczem. To wszystko stanowi grassroots, czyli piłkę dla każdego, bez względu na płeć, rasę, kolor skóry, wiek, zamożność, umiejętności, czy sprawność ruchową. Grassroots to niesamowita różnorodność poczynając od gry na poziomie amatorskim w klubach (dorośli, młodzież, dzieci) poprzez rozgrywki szkolne, pracownicze, piłkę oldbojów, aż po futsal, czy też piłkę plażową.

Jakie ma to jednak przełożenie na piłkę zawodową? To proste – im większa podstawa tej piłkarskiej piramidy, tym większe szanse na wyselekcjonowanie najbardziej utalentowanych graczy. Bez tego nie byłoby współczesnych gwiazd futbolu, czy wspaniałych widowisk podczas spotkań Ligi Mistrzów, Mistrzostw Europy czy Świata. Jasnym jest również to, że nie wszyscy osiągną poziom wyczynowy i nie uczynią z gry w piłkę nożną swojego zawodu. A więc co z nimi? Ano są oni potencjalnymi przyszłymi kibicami piłkarskimi, sędziami, działaczami czy też sponsorami, a więc stanowią całe tło piłki nożnej. Słynny włoski trener Marcelo Lippi został kiedyś zapytany o piłkę grassroots. Odpowiedział: „Życie współczesnych dzieci jest o wiele bardziej skomplikowane niż za naszych czasów. Oczywiście grają oni zdecydowanie mniej w piłkę niż my to robiliśmy”. 

Zadaniem programu Grassroots jest to zmienić, bo w końcu piłka nożna to nie tylko milionerzy z telewizji, piękne stadiony i nieprzyzwoicie szybkie samochody. To przede wszystkim wszystko to co dzieje się wokół nas, wokół naszej małej społeczności, to budowanie więzów oraz tworzenie społecznej świadomości, to w końcu chęć bycia zdrowym i uśmiechniętym. I pomyśleć, że to wszystko może nam dać kopanie piłki w parku…”

(źródło: www.pzpn.pl.)

Zachowanie ciągłości szkolenia

“Dla jeszcze innych jest to początek drogi do stania się zawodowym graczem.” – ta sekwencja jest BARDZO WAŻNA. Zarówno Akademia Grassroots , jak i Akademia Kids to szansa na regularne treningi dla dzieci mniej uzdolnionych i zaangażowanych w treningi, które po procesie wstępnej selekcji nie kwalifikują się do grup rangi PRO z różnych względów. Stąd zadaniem Akademii Grassroots i Akademii Kids jest utrzymanie ciągłości szkolenia wśród wszystkich dzieci chętnych do trenowania piłki nożnej niezależnie od poziomu ich umiejętności. Piłka nożna na tym etapie ma przede wszystkim bawić i uczyć podstawowych walorów i aspektów życia codziennego i społecznego, rozwijając przy tym koordynacyjne zdolności motoryczne i edukacyjne wśród dzieci. Nowe piony szkoleniowe są odpowiedzialne również za propagowanie zdrowego stylu życia, integrację lokalnego społeczeństwa, stałe rozszerzanie kultury fizycznej wśród dzieci i dorosłych oraz tworzenie odpowiednich warunków do gry.

Scroll to Top