Białe logo Akademii
Strefa sportowego rodzica

Strona dla najlepszych kibiców - rodziców!

Strefa sportowego rodzica

Strefa sportowego rodzica to jedna z naszych najnowszych odsłon w klubie. W tym miejscu będziemy na bieżąco publikować najważniejsze tematy, materiały video związane z codziennym kształceniem wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do Akademii. To szansa dla Was – Rodziców, na poznanie prawdziwych wartości, dla których Wasze pociechy trenują piłkę nożną i inne dyscypliny sportowe. Mamy nadzieję, że wszystkie zawarte kanony dobrych praktyk zostaną przez Was przyswojone i propagowane wśród Waszych Rodzin oraz przyjaciół i znajomych. To bardzo ważne, aby świadomość każdego rodzica, na temat tego z czym mierzy się Wasze dziecko uprawiając sport zmierzała w dobrą stronę. Zapraszamy wszystkich do spokojnej lektury, następnie przemyślenia i dialogu wewnętrznego, a dopiero na końcu porozmawiajcie o tym ze swoimi dziećmi, wierzcie lub nie, lecz dla Nich to bardzo ważne.

Dekalog sportowego rodzica

  1. Sportowy Rodzic szanuje wszystkich uczestników sportowego wydarzenia – organizatorów, sędziów, trenerów, zawodników i kibiców. 
  2. Sportowy Rodzic ufa trenerowi prowadzącemu grupę, nie podważa jego autorytetu i nie wtrąca się w system szkolenia dzieci, wszak trenerzy to pasjonaci sportu i dobrze wiedzą co mają robić, aby dziecko stale podnosiło swoje umiejętności.
  3. Sportowy Rodzic szanuje wszystkie decyzje swojego dziecka i zachęca je do brania odpowiedzialności za podjęte decyzje.
  4. Sportowy Rodzic zawsze wspiera swoje dziecko w osiąganiu celów krótko i długo terminowych. Kiedy są sukcesy – cieszy się razem z dzieckiem, gdy pojawiają się porażki – pozytywnie motywuje do dalszej wytężonej pracy. POZWALA DZIECKU SAMEMU PRZEŻYĆ WSZYSTKIE EMOCJE!
  5. Sportowy Rodzic “NIE STERUJE” dzieckiem na boisku, jak i poza nim, życie to nie gra konsolowa, dlatego wszystkie kontrolery odkładamy na półkę. Sportowy Rodzic rozumie, że dziecko musi popełniać błędy na własną rękę i tak samo rozwiązywać problemy, gdyż tylko dzięki bezpośrednim doświadczeniom może stać się lepszym człowiekiem.
  6. Sportowy Rodzic interesuje się samopoczuciem swojego dziecka, dzieli z nim wspólną pasję do sportu, okazuje mu cierpliwość i jest wiernym słuchaczem.
  7. Sportowy Rodzic przypomina swojemu dziecku o obowiązujących podstawowych zasadach fair play.
  8. Sportowy Rodzic nie wywiera niepotrzebnej presji wyników na swoim dziecku, raczej patrzy na dziecko przez pryzmat dokonywanych postępów.
  9. Sportowy Rodzic daje swobodę w działaniu i podejmowaniu decyzji swojemu dziecku, gdyż wie, że tylko wtedy dziecko może poczuć się samodzielne i pewne siebie.
  10. Sportowy Rodzic jest wzorem do naśladowania i daje przykład innym rodzicom, kiedy trzeba odpowiednio reaguje rozpowszechniając wszystkie powyższe praktyki dobrych zachowań.

Książki i artykuły

Chcesz zrozumieć swoje dziecko i polepszyć relację z nim?
Ta lektura jest obowiązkowa!
Źródło: www.slzpn.pl

Poznaj psychikę swojego dziecka!
Źródło: www.pzpn.pl

Poznaj potrzeby swojego organizmu
Źródło: www.pzpn.pl

Rodzicu wspieraj dziecko w codziennym żywieniu
Źródło: www.pzpn.pl

Materiały wideo

SZACUNEK
Film wydany przez FIFA jako główna przestroga dla wszystkich rodziców trenujących dzieci. Wynik jest ważny, lecz nie najważniejszy. Szanujmy siebie wszystkich wzajemnie, a nasza sportowa społeczność będzie zdecydowanie zdrowsza.

STOP RASIZMOWI
Powiedzmy stop rasizmowi! Niestety dyskryminacja ze względu na kolor skóry nadal jest problemem cywilizacyjnym, nawet w świecie sportowców. Wspólnie zwalczajmy chamskie i prostackie zachowania względem innych osób, w końcu wszyscy Kochamy sport i mamy prawo do jego uprawiania.

TYLKO POZYTYWNIE
Zwycięstwa budują, porażki motywują. Życie wysłane jest różnymi przeszkodami i trudnościami, a naszym zadaniem, jako rodziców jest wspierać nasze pociechy w potrzebie. Paradoksalnie dzieci więcej wynoszą z poniesionych porażek niż ze zwycięskich meczów. Wspierajmy nasze dzieci w każdych momentach życia, szczególnie w tych najtrudniejszych.

 

SZACUNEK DLA ARBITRA
Piłka nożna to nie tylko zawodnicy, trenerzy i kibice, ale także sędziowie. Pamiętajmy, że każdy popełnia w życiu błędy, a rozjemcą zawodów ktoś musi być. Dziękujemy Kolegium Sędziów ZZPN za przygotowanie super spotu na ten temat.

RODZICE I TRENERZY
“Trener Frank Martin z Uniwersytetu Południowej Karoliny wypowiada się tutaj jako rodzic, a nie jako trener. W zasadzie kwintesencja tego, o co powinno chodzić w relacjach na linii TRENERZY – RODZICE: zrozumienie, wzajemny szacunek, odpowiedzialność (trenerów! i rodziców!) i wywiązywanie się ze swojej roli.” – dr Łukasz Panfil (źródło: Łukasz Panfil – Sportowy Belfer).

NIE PATRZ JAK GRAM
Akcja społeczna Piasta Gliwice. Gratulujemy klubowi i producentowi za profesjonalne podejście do tematu. (źródło: Mortvideo)

Plakaty dobrych praktyk

Scroll to Top