Białe logo Akademii
Akademia Grassroots

Struktura szkoleniowa

Co to jest Akademia Grassroots?

W związku z realizacją projektu oraz prowadzonego planu szkolenia dzieci i młodzieży w mieście Tychy, nasza Akademia zdecydowała się na dokonanie znaczących zmian zarówno w strukturze organizacyjnej jak i szkoleniowej. W myśl przyświecającej nam zasady stałego rozwoju klubu i wymagania od siebie coraz to więcej, nastąpił podział pionu szkoleniowego na ten ze ścieżką profesjonalną nazwaną Akademia PRO, drogą amatorską noszącą nazwę Akademia GRASSROOTS oraz pion szkolący dzieci w wieku przedszkolnym – Akademia KIDS. Jednak stwierdzenie, iż nowa struktura (Grassroots) jest stricte amatorska byłaby wysoce krzywdząca. Dlatego opierając się na twierdzeniach PZPN-u wyjaśniamy:

“Aby zdefiniować piłkę grassroots musimy zacząć od określenia jej zasadności, a także rozpoznać wartości oraz związek z piłką zawodową. Najprościej rzecz ujmując piłkę możemy podzielić na:

  • piłkę zawodowa ze wszystkimi jej gwiazdami
  • elitarną piłkę młodzieżową (rozgrywki reprezentacyjne, akademie piłkarskie)
  • rozgrywki amatorskie oraz wszelkiego rodzaju aktywności związane z piłką nożną

Ostatni punkt, to piłka, której celem nie są korzyści materialne, a czysta zabawa. Dla niektórych jest ona formą rekreacji, rozrywki, zabawy, dla innych jest to piłka związana z rozgrywkami szkolnymi, czy też klubowymi, a co za tym idzie pociąga za sobą jakąś formę treningu. Dla jeszcze innych jest to początek drogi do stania się zawodowym graczem. To wszystko stanowi grassroots, czyli piłkę dla każdego, bez względu na płeć, rasę, kolor skóry, wiek, zamożność, umiejętności, czy sprawność ruchową. Grassroots to niesamowita różnorodność poczynając od gry na poziomie amatorskim w klubach (dorośli, młodzież, dzieci) poprzez rozgrywki szkolne, pracownicze, piłkę oldbojów, aż po futsal, czy też piłkę plażową.”

(źródło: www.pzpn.pl)

Ciągłość szkolenia jako fundament

“Dla jeszcze innych jest to początek drogi do stania się zawodowym graczem.” – ta sekwencja jest BARDZO WAŻNA. Akademia Grassroots to szansa na regularne treningi dla dzieci, które po procesie wstępnej selekcji nie kwalifikują się do grup rangi PRO z różnych względów. Jednak dzieci z grup Grassroots nadal pozostają pod obserwacją trenerów z grup PRO. Jako klub sportowy wiemy i znamy przykłady obecnych zawodników grup PRO, którzy do niedawna byli w grupach niższych, lecz w trakcie sezonu dokonali na tyle dużych postępów wykazując przy tym ogromne zaangażowanie, że teraz z powodzeniem reprezentują barwy Akademii w czołowej grupie swojego rocznika.

Stąd zadaniem Akademii Grassroots jest utrzymanie ciągłości szkolenia wśród wszystkich dzieci chętnych do trenowania piłki nożnej niezależnie od poziomu ich umiejętności, to główna misja klubu. Piłka nożna na tym etapie ma przede wszystkim bawić i uczyć podstawowych walorów i aspektów życia codziennego i społecznego, rozwijając przy tym koordynacyjne zdolności motoryczne i edukacyjne wśród dzieci. Nowy pion szkoleniowy jest odpowiedzialny również za propagowanie zdrowego stylu życia, integrację lokalnego społeczeństwa, stałe rozszerzanie kultury fizycznej wśród dzieci i dorosłych oraz tworzenie odpowiednich warunków do gry.

Grassroots to nie tylko treningi

“Jakie ma to jednak przełożenie na piłkę zawodową? To proste – im większa podstawa tej piłkarskiej piramidy, tym większe szanse na wyselekcjonowanie najbardziej utalentowanych graczy. Bez tego nie byłoby współczesnych gwiazd futbolu, czy wspaniałych widowisk podczas spotkań Ligi Mistrzów, Mistrzostw Europy czy Świata. Jasnym jest również to, że nie wszyscy osiągną poziom wyczynowy i nie uczynią z gry w piłkę nożną swojego zawodu. A więc co z nimi? Ano są oni potencjalnymi przyszłymi kibicami piłkarskimi, sędziami, działaczami czy też sponsorami, a więc stanowią całe tło piłki nożnej. Słynny włoski trener Marcelo Lippi został kiedyś zapytany o piłkę grassroots. Odpowiedział: „Życie współczesnych dzieci jest o wiele bardziej skomplikowane niż za naszych czasów. Oczywiście grają oni zdecydowanie mniej w piłkę niż my to robiliśmy”. 

Zadaniem programu Grassroots jest to zmienić, bo w końcu piłka nożna to nie tylko milionerzy z telewizji, piękne stadiony i nieprzyzwoicie szybkie samochody. To przede wszystkim wszystko to co dzieje się wokół nas, wokół naszej małej społeczności, to budowanie więzów oraz tworzenie społecznej świadomości, to w końcu chęć bycia zdrowym i uśmiechniętym. I pomyśleć, że to wszystko może nam dać kopanie piłki w parku…” 

(źródło: www.pzpn.pl)

Co po Akademii Grassroots?

Do Akademii Grassroots stale są prowadzone nabory dla wszystkich dzieci w wieku 7-13 lat kochających piłkę nożną i chcących trenować oraz rozwijać swoje umiejętności piłkarskie pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Drużyny Grassroots również biorą udział w rywalizacji sportowej w rozgrywkach na szczeblu podokręgu Tychy, ligach wewnętrznych i innych turniejach. Wszystkie treningi prowadzone są w grupach rocznikowych, a zespoły kończące swoją edukację sportową w Akademii ze względu na ograniczenie wiekowe, mogą kontynuować treningi w innych klubach partnerskich Akademii lub dowolnie wybranym przez siebie klubie. Dzieci, które będą przejawiać największe zaangażowanie, umiejętności i predyspozycje sportowe będą zapraszane na treningi próbne w pionie PRO, gdzie w przyszłości mogą stać się wiodącymi zawodnikami w tych grupach.

Scroll to Top