Home / O Akademii

O Akademii

Inspirujemy do świadomego kształtowania osobowości dziecka, żeby mogło zostać dobrym, wartościowym i samodzielnym człowiekiem.

Pracownicy Akademii Piłki Nożnej SMS Tychy

Zdjęcie naszej społeczności wykonane podczas VII Świąt z Akademią w grudniu 2018 r.

Dokładnie 8 marca 2011 roku z połączenia 4 tyskich klubów powstała Akademia Piłki Nożnej Tychy, a dwa miesiące później na mocy Umowy Partnerskiej ze spółką Tyski Sport S.A. udzielono naszemu stowarzyszeniu m. in. zgody na używanie herbu, barw klubowych i nazwy „GKS Tychy”. W wyniku codziennych starań organizacyjnych i szkoleniowych w ciągu 10 lat swojej działalności, APN GKS Tychy przekazała nieodpłatnie blisko 200 młodych zawodników spółkom Tyski Sport oraz KP GKS Tychy. Wielu jej wychowanków z powodzeniem debiutowało w pierwszej drużynie GKS Tychy oraz w Młodzieżowych Reprezentacjach Polski, a także zaliczyło debiuty w polskiej i słowackiej Ekstraklasie. Część z nich dołożyło ważną cegiełkę do awansu do I ligi, a także z powodzeniem punktowało w prestiżowym systemie Pro Junior System (www.laczynaspilka.pl). Wraz z dniem 9 marca 2021 roku, stowarzyszenie dokonało przeobrażenia swojej nazwy na Akademię Piłki Nożnej SMS Tychy. Oczywiście Akademia nie mogłaby istnieć gdyby nie grupa znakomitych trenerów i działaczy, którzy na co dzień prowadzą i stale rozwijają projekt tyskiej akademii piłkarskiej, wraz z przyświecającym nam mottem Jana Pawła II, którym stwierdził: “Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”.

Po kilku latach funkcjonowania Akademii Piłki Nożnej SMS Tychy nikt już chyba nie ma wątpliwości, że realizacja tego projektu okazała się dla tyskiego futbolu w wydaniu młodzieżowym strzałem w dziesiątkę. Choć z początku nie brakowało malkontentów, pomysłodawcy powołania Akademii na wzór najlepszych tego typu organizacji w europejskim futbolu, mogą dziś mówić o sporym sukcesie.

Dziś w szeregach pierwszej drużyny GKS Tychy z powodzeniem występują wychowankowie i absolwenci projektu Akademii. Michał Staniucha, Aleksander Biegański, Dominik Połap, Dawid Kasprzyk, czy Kacper Piątek i wielu innych zasiliło szeregi pierwszej lub drugiej drużyny I-ligowego GKS-u Tychy. Kilkoro wychowanków z powodzeniem gra w innych klubach Ekstraklasowych lub Pierwszoligowych, np. Wojciech Szumilas (Wisła Płock), Mateusz Grzybek (Termalica Bruk-Bet Nieciecza), a także za granicą: Paweł Florek (Villanovense), Jakub Kiwior (MKS Żylina). Wielu z nich debiutowało już w seniorskich kadrach swoich drużyn, a nawet na stale zagościło w kadrach narodowych Polski.

Akademia Piłki Nożnej SMS Tychy to nie tylko same treningi i mecze, to miejsce jednoczenia i aktywizacji lokalnej społeczności na rzecz najmłodszych. W końcu Akademia to organizacja dążąca do tworzenia i wdrażania wszelkich inicjatyw społecznych, kulturowych i inwestycyjnych, mających na celu poprawę jakości szkolenia piłkarskiego oraz szersze propagowanie kultury fizycznej w naszym mieście. Klub co roku organizuje ogólnopolski turniej “Akademia Cup”, na który zjeżdżają najlepsze drużyny z Polski i nie tylko. Akademia nadal tworzy i rozwija kolejne projekty skierowane do rodziców i ich pociech – takich Festyn Mistrzów – podczas których rodzice i dzieci mogą wspólnie spędzić czas na zdrowej rywalizacji sportowej i przede wszystkim wspólnej zabawie. Regularnie organizujemy obozy sportowe dla wszystkich członków klubu zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Nie sposób w jednym słowie opisać całą szeroką gamę działań jaka prowadzi Akademia Piłki Nożnej SMS Tychy, dlatego poniżej przedstawiamy krótko główne informacje o klubie.

W roku 2019 Akademia utworzyła trzy odrębne piony szkoleniowe: profesjonalny – PRO, amatorski – Grassroots oraz szkolący dzieci przedszkolne – Kids. Wydzielenie pionów było konieczne ze względu na udział Akademii w programie certyfikacji szkółek piłkarskich pod egidą PZPN. Wspomniany program posiada bardzo rygorystyczne kryteria przystępowania do programu, a dotychczasowa złożona struktura organizacyjna i szkoleniowa klubu nie pozwalała na certyfikowanie wszystkich drużyn w Akademii. W grupach PRO trenują wyselekcjonowani zawodnicy z poszczególnych roczników, którzy swoimi umiejętnościami i zaangażowaniem najbardziej wyróżniają się na tle rówieśników. Z kolei grupy Grassroots stanowią rozwinięcie europejskiej wizji pojęcia grassroots, gdzie dzieci mogą rozwijać swoją pasję do piłki nożnej biorąc udział w regularnych treningach piłkarskich oraz uczestnictwie w eventach pobocznych organizowanych przez klub. Jednocześnie grupy grassroots stanowią bezpośrednie zaplecze i szansę dla aktualnych i nowych zawodników Akademii na szkolenie i w przyszłości zostania zawodnikiem grupy PRO. APN SMS Tychy prowadzi nabór oraz szkoli dzieci i młodzież w wieku od 3 do 13 roku życia.

  Naszym priorytetem jest promowanie i rozwijanie piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży na terenie miasta Tychy, województwa śląskiego i Polski poprzez budowanie odpowiednich warunków do nowoczesnego, kompleksowego i zindywidualizowanego szkolenia piłkarskiego z zachowaniem zasad fair play oraz edukacji szkolnej. Stawiamy na umożliwienie rozwijania sportowych pasji i zainteresowań zarówno naszych zawodników jak i trenerów oraz odkrywanie i szkolenie talentów piłkarskich mogących w przyszłości grać w drużynach zawodowych.

  Działanie w uporządkowanym i harmonijnym systemie organizacyjnym i sportowym, klarownym dla wszystkich uczestników: zawodników, trenerów, rodziców, władz z jednoczesnym otwarciem się na nowych potencjalnych partnerów – dzieci, rodziców, trenerów oraz świata biznesu. Wdrażanie w życie nowoczesnych inicjatyw oraz inwestycji stale podnoszących jakościowy poziom stowarzyszenia.

  SPORT

  Akademia Piki Nożnej SMS Tychy – główny organ założycielski wszystkich mniejszych podmiotów wchodzących w skład struktury organizacyjnej stowarzyszenia. Głównymi celem klubu jest prowadzenie działań w sferze sportowej oraz koordynowanie i zarządzanie działaniami swoich podmiotów.

  Do realizacji swoich zadań statutowych oraz prowadzenia bieżącej działalności, klub wyodrębnił powyższe zakresy powołując do tych działań odpowiednie spółki w organizacji.

  Wszystkie podmioty powołane są przez stowarzyszenie APN SMS Tychy, która jest ich 100 % właścicielem, a całkowity dochód z działalności spółek przekazywany jest na cele statutowe klubu.

  EDUKACJA

  Szkoła Mistrzostwa Sportowego Tychy – powołanie szkoły stworzyło kolejne możliwości edukacyjne i sportowe dla dzieci z miasta Tychy i okolic. Dzięki szkole edukacja sportowa jest jeszcze bardziej zintensyfikowana, specjalistyczna i rozwijająca dziecięce talenty.

  FIZJOTERAPIA

  HOME SPORT Sp. z o.o. – to komórka Akademii, która odpowiada w całej strukturze za sferę rehabiltacyjno-medyczną w ramach działalności SMS Fizjo-Active

  ROZRYWKA

  HOME SPORT Sp. z o.o. – odpowiada również za prowadzenie innych towarzyszących imprez sportowych ze szczególnym uwzględnieniem działalności SMS Arena Tychy

  ORGANIZACJA OBOZÓW

  SPORT CAMP Sp. z o.o., SPORT CAMP II Sp. z o.o., SPORT CAMP III Sp. z o.o. – podmioty powołane w celu usystematyzowania organizacji obozów, półkolonii i wypoczynku dla dzieci i młodzieży

  LOGISTYKA

  ŚLĄSKI BUS Sp. z o.o. – jednostka w naszej organizacji odpowiedzialna za organizowanie transportu zawodników APN SMS Tychy i uczniów SMS Tychy oraz transportów zewnętrznych

  KADRY

  HR Sp. z o.o. – komórka Akademii odpowiadająca za zatrudnianie pracowników obsługujących zadania klubu